Reklama
  • Piątek, 30 sierpnia 2013 (10:05)

    Wysypka u dziecka

U małych dzieci rozmaite wysypki, krostki i wypryski na skórze pojawiają się wyjątkowo często. Ich przyczyny mogą być różne. Nierzadko są spowodowane niedociągnięciami w pielęgnacji. Czasami świadczą o alergii lub mogą być jednym z pierwszych objawów dziecięcej choroby zakaźnej. Jak zatem szybko rozpoznać, czy wysypka na skórze maleństwa to zwykłe odparzenie, niegroźny trądzik czy też zaraźliwa różyczka?

Pomoże w tym nasz tekst. Sprawdź, jak wyglądają zmiany na ciele u twojego brzdąca, porównaj ją z naszym opisem i wykorzystaj porady eksperta. Dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, podpowiada, jak można samodzielnie pomóc dziecku w domu oraz w jakich sytuacjach należy koniecznie zgłosić się z chorym brzdącem do lekarza.

Atopowe zapalenie skóry

Reklama

Smyk ma swędzące, czerwone krostki, zlewające się w plamy. Skóra dziec- ka jest bardzo wysuszona i łuszcząca. Swędzącą wysypkę na skórze może wywoływać wiele czynników, m.in. alergeny (zwykle pokarmowe).

Jak pielęgnować dziecko?

● Wyeliminuj z jadłospisu malca uczulający go produkt, np. mleko krowie, czekoladę, jajka. Do pielęgnacji dziecka używaj specjalnych preparatów, które nawilżają oraz natłuszczają skórę – tzw. emolientów.

Kiedy do lekarza?

● Jeśli zmiany na skórze są nasilone, idź do pediatry. Może zalecić smykowi miejscowo działający preparat przeciwzapalny, zawierający sterydy (np. Hydrocortison) lub pochodne kalcyneuryny (np. Elidel).

● Rodzaj maści, sposób i czas jej używania zależy od wieku dziecka oraz umiejscowienia i stopnia nasilenia zmian na skórze.

Trądzik niemowlęcy

Maleństwo ma na policzkach mnóstwo drobnych grudek i czerwonych, punkcikowatych krostek, które wyglądem przypominają potówki. Wysypka jest skutkiem obecności hormonów mamy w organizmie malca i związanych z tym zaburzeń łojotokowych.

Jak pielęgnować dziecko?

● Kilka razy dziennie przemywaj buzię malca przegotowaną wodą.

● Smaruj zmiany maścią z dodatkiem tlenku cynku, np. Sudocremem.

Kiedy do lekarza?

● Jeśli trądzik ma smyk powyżej 4. miesiąca życia, skonsultuj się z pediatrą.

Różyczka

Brzdąc ma na skórze bladoróżowe, drobne, zlewające się plamki. Najpierw pojawiają się one za uszami, a następnie rozprzestrzeniają się po całym ciele. Krostki zwykle nie swędzą. Są objawem choroby zakaźnej.

Jak pielęgnować dziecko?

● Przebieg różyczki zwykle jest lekki i nie wymaga żadnej terapii. Wysypka znika po ok. 3-4 dniach, nie pozostawiając śladu. Nie trzeba jej niczym smarować.

Kiedy do lekarza?

● Jeżeli podejrzewasz u smyka różyczkę, idź z dzieckiem do pediatry.

Gorączka trzydniowa

Po 3-4 dniach wysokiej gorączki (do 39°C) na twarzy i tułowiu malca pojawiają się plamki, które stopniowo „schodzą” na ręce i nóżki. Wysypka jest grudkowo-plamista i szybko blednie. Świadczy o tym, że smyk przechodzi wirusową chorobę zakaźną.

Jak pielęgnować dziecko?

● Trzydniówka nie wymaga leczenia – wystarczy jedynie obniżać gorączkę.

● Zmian na skórze nie trzeba smarować – ustępują same po około 2 dobach. Kiedy do lekarza?

● Jeżeli objawy choroby nie miną po 4-5 dniach, pokaż malca pediatrze.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Skóra na pupie smyka jest ciepła i zaczerwieniona. Zmiany mogą też pojawić się w pachwinach, na narządach płciowych, udach i podbrzuszu.

Zwykle są skutkiem drażniącego działania moczu i kału. Najczęściej dochodzi do nich, gdy malec ma biegunkę, gorączkuje, ząbkuje lub przyjmuje antybiotyk.

Przyczyną bywa też rzadkie wietrzenie pupy lub używanie zbyt małych pieluch, co powoduje przegrzanie skóry i utrudnia do niej dostęp powietrza.

Jak pielęgnować dziecko?

● Po każdym zrobieniu siusiu lub kupki przemyj smykowi okolice pośladków jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu lub wodą i delikatnym mydłem, a potem przez kilka-kilkanaście minut pozwól dziecku poleżeć bez pieluchy.

● Zanim założysz nową, posmaruj krostki maścią lub kremem przeciw odparzeniom, np. Nivea baby, Sudocrem.

Kiedy do lekarza?

● Jeśli zmiany na skórze nie ustępują pomimo starannej pielęgnacji, skonsultuj się z pediatrą. Być może zaleci maść na receptę.

Szkarlatyna

Najpierw maluch dostaje gorączki. Niemal równocześnie na całym ciele (z wyjątkiem okolic ust i nosa – tzw. trójkąt Fiłatowa) pojawia się drobnoplamista, czerwona wysypka, zlewająca się na tułowiu, w zgięciach łokci, pod pachami i kolanami.

Skóra wygląda tak, jakby ktoś ją pokaleczył ostrą szczotką. Jeśli dodatkowo dziecko skarży się na ból brzucha i gardła, które – podobnie jak język malca – jest silnie zaczerwienione, to znak, że ma szkarlatynę.

Jak pielęgnować dziecko?

● Wysypki się niczym nie smaruje. Malec przyjmuje leki zapisane przez lekarza.

Kiedy do lekarza?

● Z maluszkiem chorym na szkarlatynę jak najszybciej należy pójść do pediatry. Chorobę trzeba bowiem leczyć antybiotykiem (przez 10-14 dni).

Odra

U smyka, który od 2-3 dni kaszle, ma katar, podwyższoną temperaturę, a często także zapalenie spojówek oraz światłowstręt, pojawia się czerwona, plamista wysypka.

Krostki najpierw wykwitają w buzi (tu w postaci białych plamek), potem za uszami, na twarzy i stopniowo na całym ciele. Wypryski znikają po kilku dniach, a skóra w miejscach zmian początkowo staje się brunatna, a następnie zaczyna się łuszczyć.

Jak pielęgnować dziecko?

● Podczas odry krostek na ciele nie trzeba smarować żadnymi maściami lub preparatami wysuszającymi.

Kiedy do lekarza?

● Jeżeli objawy choroby u dziecka przypominają odrę, nie czekaj, tylko odwiedź z malcem pediatrę.

Zanim zastosujesz u malca maść czy krem, który masz pod ręką w domowej apteczce, sprawdź, czy dany produkt może być używany u dzieci. Wiele preparatów zawiera silne substancje, które mogą wywołać niepożądaną reakcję lub nasilić zmiany skórne u smyka.

Ospa wietrzna

Podczas ospy na brzuchu i plecach (rzadziej rękach i nogach) malca pojawiają się swędzące, czerwone plamki, które po kilku godzinach wypełniają się przezroczystym płynem.

Pęcherzyki mętnieją, tworząc krosty. Te zaś zasychają i zmieniają się w strupy, które odpadają po kilku dniach. Wysypka pojawia się w 2-3 rzutach co kilka dni. Zwykle towarzyszy temu wysoka gorączka (nawet do 40°C). Jak pielęgnować dziecko?

● Aby nieco złagodzić świąd, kąp malca dwa razy dziennie. Kąpiel powinna być krótka. Do wody dodaj roztwór nadmanganianu potasu, który odkaża skórę i wysusza krostki.

● Wysypki nie powinnaś niczym smarować. Zmiany na skórze można jedynie spryskiwać preparatem odkażającym, który nie zawiera alkoholu, np. Octeniseptem. Kiedy do lekarza?

● Z dzieckiem, u którego podejrzewa się ospę, jak najszybciej należy iść do lekarza.

Konsultacja: Dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska.

Mam dziecko
Więcej na temat:wysypka u dziecka | dziecko | wysypka | U | dzieci | krostki

Zobacz również

  • Podczas infekcji mój synek zazwyczaj ma bardzo wysoką temperaturę. Po podaniu leku przeciwgorączkowego obniża się ona jedynie na krótko. Co zrobić, by znów ją zbić? Czy mogę podać dziecku szybciej... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.