Reklama
  • Środa, 30 stycznia 2013 (13:58)

    Przeziębienie nasila objawy alergii?

Czy to prawda, że zwykła infekcja przebiegająca z gorączką, katarem i kaszlem może spotęgować objawy choroby alergicznej u dziecka? O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy naszego redakcyjnego eksperta.

DR EWA NAJBERG: Niestety tak. Wirusy odpowiedzialne za przeziębienie niemal zawsze powodują zaostrzenie objawów alergicznych, a zwłaszcza astmy oskrzelowej i atopowego zapalenia skóry.

Przeziębienie to – zwłaszcza o tej porze roku – najczęstsza choroba wieku dziecięcego, wywołana różnymi popularnymi wirusami (rhinowirusy, adenowirusy, koronawirusy). U większości maluchów jest to wprawdzie ostre, ale zwykle krótkotrwałe schorzenie, po którym nie pojawiają się powikłania. Niestety, u alergików jego przebieg może być cięższy.

Reklama

Dzieci te mają bowiem mniej dojrzały układ immunologiczny i obrona przed zarazkami jest u nich słabsza. Maluchy z alergią często mają nadwrażliwe drogi oddechowe i dlatego nawet zwykłe przeziębienia powodują u nich silny kaszel, a czasem duszności. Nierzadko po infekcjach u małych alergików występują też powikłania.

Najczęściej są to zapalenia oskrzeli lub choroby uszu. Infekcje wirusowe niszczą bowiem naturalne bariery ochronne, zwiększają wrażliwość dróg oddechowych i przez to nasilają objawy alergiczne.

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Zobacz również

  • Zaczęły się jesienne słoty i maszerowanie z maluchem po dworze w deszczu... Oto pokarmy, które warto mu teraz częściej podawać, by jak najrzadziej się przeziębiał. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.