Reklama
  • Piątek, 30 października 2015 (13:05)

    Niezawodne sposoby na malca-żywe srebro

Twój brzdąc ani chwili nie może usiedzieć na miejscu? Wraz z psychologiem radzimy, jak pomóc dziecku wyhamować i nauczyć się dobrych manier.

Malec pełen energii to tylko powód do radości i dumy. Lubi biegać, bawić się aktywnie, więc i lepiej się rozwija niż jego rówieśnik-leniuszek. Jednak czasami wyjątkowa ruchliwość i kłopoty z koncentracją czy przysłowiowym „usiedzeniem na miejscu” mogą oznaczać coś więcej niż żywy temperament, czyli ryzyko ADHD.

Reklama

Zaś w takiej sytuacji i dziecko, i rodzice potrzebują porady specjalisty. Jeżeli więc nie jesteś pewna, czy zjawisko syndromu nadpobudliwości psychoruchowej nie dotyczy i twojego smyka, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Znajdziesz w nim niezbędne informacje o tym, jak dobrze ukierunkować uciążliwą ruchliwość swojego brzdąca oraz jak ją odróżnić od wymagającego terapii ADHD. Bo choć można je zdiagnozować dopiero u 7-latka, warto to wiedzieć już dziś.

Potoczna nazwa czy fachowy termin?

– Nadruchliwość to termin opisujący pewne zachowania dziecka, ale też i jeden z trójki objawów charakterystycznych dla całego zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD. Współwystępuje obok impulsywności i deficytu uwagi.

Sama nadruchliwość to po prostu trudności w koncentracji i w tzw. usiedzeniu na miejscu – tłumaczy psycholog dziecięcy Helena Turlejska-Walewska. Takie dzieciaki czasami same czują, że mają jakiś problem, ponieważ nie umieją się skupić nawet na przyjemnych zajęciach (nie mówiąc o tych całkiem niemiłych obowiązkach) – choćby tego naprawdę bardzo chciały.

Co to znaczy, że smyk jest „nadruchliwy”?

Mówimy tak o maluchu, który często zmienia sobie miejsce i zajęcie, jest niespokojny, trudny do okiełznania przez rodziców, nianię czy panią w przedszkolu. Nie przestrzega zasad, jakie są ustalone w społeczeństwie czy grupie, nie reaguje (lub reaguje nie tak, jak oczekujemy) na pytania, polecenia czy prośby.

– Gdy taki wulkan energii się nakręci, zazwyczaj strasznie trudno mu wyhamować. Wychodząc od takich sytuacji, opiekunowie zaczynają podejrzewać dziecko o złe intencje, złośliwość, brak znajomości dobrych manier itp. Tymczasem ta ogromna potrzeba ruchu jest silniejsza od dziecka! I nie ma nic wspólnego ze złą wolą – zapewnia Helena Turlejska-Walewska.

Jak odróżnić ADHD od temperamentu?

Diagnozę musi postawić psycholog. Jeżeli skargi na dziecko powtarzają się, a sam malec nie zawsze może skupić się nawet na czynnościach, które bardzo lubi, warto skonsultować się ze specjalistą. Jednak choćby wyjątkowo żywy malec, jeśli umie godzinę np. układać konstrukcje z klocków lego czy jest grzeczny w autobusie, raczej nie ma ADHD.

Co ciekawe, gdy w życiu nadruchliwego malucha pojawią się trudne dla niego zmiany, np. przeprowadzka czy narodziny rodzeństwa, stres może spowodować wystąpienie innych cech ADHD, m.in. gwałtownego, impulsywnego zachowania oraz kłopotów z koncentracją. Nie oznacza to jednak, że dziec- ko „dostało nadpobudliwości”. Ono po prostu w ten sposób zareagowało na kłopoty.

Co jeszcze musisz wiedzieć o dziecku?

Nadruchliwy smyk potrzebuje czasem specjalnego traktowania. Pamiętaj więc koniecznie o kilku ważnych faktach:

● Kontakt wzrokowy podstawą komunikacji. Chcąc zwrócić na siebie uwagę malucha, ukucnij tuż przy nim, spójrz mu w oczy i poproś, żeby powtórzył, co do niego właśnie mówiłaś albo też o co poprosiłaś.

● Czas na zmianę oczekiwań. Dziecko z ADHD nie słyszy 50 proc. tego, co się do niego mówi, a z tego, co usłyszało, i tak zapamiętuje tylko około 50 proc. Zatem nawet jeśli twój szkrab jest „tylko” nadruchliwy, weź te dane pod uwagę i nie oczekuj, że będzie w 100 proc. spełniał wszystkie twoje polecenia. – Poza tym, taki smyk nie zawsze umie przewidywać konsekwencje zjawisk – nie zauważa np. dla nas oczywistego związku między niewłaściwym zachowaniem i gniewem mamy – tłumaczy psycholog Helena Turlejska-Walewska.

● Ruch jest sprzymierzeńcem grzeczności. Dlatego właśnie kara dla ruchliwca nigdy nie może dotyczyć zabaw... ruchowych. – Smyk o żywym temperamencie musi mieć możliwość „legalnego” upuszczania energii, ponieważ właśnie to pomoże mu później skoncentrować się na spokojnych zajęciach, np. jedzeniu, rysowaniu, układaniu klocków itd. – dodaje psycholog.

Czego nie wolno rodzicom?

– Najgorsze, co mogą zrobić bezradni rodzice nadruchliwca, to wprowadzić w życie styl wychowawczy bazujący na ostrym reżimie, bo to tylko spowoduje u dziecka bunt i frustrację – wyjaśnia Helena Turlejska-Walewska. Zamiast reżimu zdecydowanie lepiej wprowadzić jasne reguły i przestrzegać stałego rytmu dnia.

Dlaczego maluszek jest impulsywny?

Jeżeli smyk jest wyjątkowo ruchliwy, impulsywny i nie potrafi skupić się na jednym zadaniu dłużej niż kilka minut, warto zaprowadzić go do terapeuty, który zajmuje się integracją sensoryczną, czyli „współgraniem zmysłów”.

– Jej zaburzenia polegają na tym, że dziecko nie potrafi dobrze przetwarzać bodźców napływających z otoczenia, a więc i reagować na nie.

Maluch nie jest na nie wystarczająco wrażliwy (na dotyk, hałas itp.) lub odznacza się zbytnią nadwrażliwością czy brawurą (np. skacze z wysokich murków, jakby nie miał instynktu samozachowawczego) – wszystko... nieadekwatnie do bodźca właśnie – wyjaśnia psycholog. Diagnoza pozwoli przeprowadzić terapię, dzięki której maluch będzie taki, jak rówieśnicy.

Konsultacja: Helena Turlejska-Walewska, psycholog dziecięcy. Tekst: Blanka Wolniewicz

Mądra nauka grzeczności

1.Ułatw malcowi skupienie na jednej czynności. Nie rozpraszaj go, nie mów za dużo, bo i tak wszystkiego nie zapamięta.

2. Dziel każdą pracę smyka (sprzątanie klocków, ubieranie się) na krótkie etapy, by widział jej rychły koniec.

3. Wydawaj zwięzłe prośby i polecenia. Każ je dziecku powtórzyć, by się upewnić, że wszystko zrozumiało.

4. Nagradzaj smyka zaraz po tym, jak coś dobrze zrobi – za poprawę, a nie za bycie doskonałym.

5. Wzmacniaj w dziecku jego poczucie wartości, bo smyk bardziej pewny siebie będzie przeżywał mniej porażek.

6. Zawsze wskazuj wyjście z trudnej sytuacji – nadruchliwiec sam go nie widzi.

Pamiętaj, że temperament to nie złośliwość czy zła wola. Pomóż swojemu maluchowi nauczyć się przestrzegania zasad.

Więcej na temat:ADHD | srebro | sposoby | smyk | maluch | 'Maluch' | "Maluch"

Zobacz również

  • Chcesz wzmocnić odporność malucha i zadbać o jego prawidłowy rozwój? Wpisz spacery w codzienny grafik dnia. Tylko ulewa i mróz -10 stopni C zwalniają Cię z obowiązku. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.