Reklama
  • Wtorek, 28 czerwca 2016 (11:00)

    Nauka wiary w siebie

Mam 4-letniego synka. Wiem, że aby wyrósł na pewnego siebie mężczyznę, powinnam wzmacniać w nim poczucie wartości. Jak to robić?

1. Zauważaj sukcesy swojego dziecka. Chwal je, gdy na to zasługuje. Podkreślaj, w czym jest dobre. Synek szybko i sprawnie poukładał zabawki na półce? Pokolorował pięknie obrazek? Nauczył się wierszyka? Powiedz mu to!

2. Chwaląc, bądź konkretna. Zamiast mówić: „Jesteś wspaniały”, powiedz: „Świetnie radzisz sobie z rysowaniem, bardzo szybko nauczyłeś się wierszyka”. Dziecko powinno dokładnie wiedzieć, w czym jest dobre.

Reklama

3. Nie wyolbrzymiaj jednak umiejętności syna. Nie mów że pięknie narysował kotka, jeśli malunek jest bazgrołem. Dziecko pomyśli, że nie musi się starać, aby być chwalone.

4. Gdy synowi coś nie wyjdzie, nie krytykuj go. Zaproponuj pomoc. Sama namaluj kotka i poproś, by postarał się go skopiować.

5. Przypominaj dziecku o jego sukcesach. Uświadamiaj mu, co osiągnęło, czego się nauczyło. Jeszcze niedawno synek nie umiał posprzątać zabawek, a teraz sam ustawia je na półkach; ubiegłej wiosny nie umiał jeździć na rowerze, a teraz świetnie sobie radzi. Dziecko, słysząc takie słowa, poczuje się docenione, dumne i potem chętniej będzie podejmowało nowe wyzwania.

Życie na gorąco
Więcej na temat:nauka

Zobacz również

  • Przedszkolak choruje częściej niż dorosły, bo jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni sprawny. Przed infekcjami trudno więc malucha uchronić, warto jednak wiedzieć, jak wspierać rozwój... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.