Reklama
  • Piątek, 25 listopada 2016 (13:05)

    Nauczmy dziecko pewności siebie

Pragniemy, żeby nasze dzieci były śmiałe i dawały sobie radę w życiu. Ale czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki mamy na to wpływ. Pomóżmy dzieciom stać się ludźmi, jakimi chcielibyśmy ich widzieć. •Tekst: Marta Żarska

Kochajmy bez żadnych warunków

Starsza 4-letnia córeczka prowadzi na spacerze wózek z małym braciszkiem. Nagle niemowlę zaczyna płakać, a mała trzęsie wózkiem i krzyczy: „Bądź cicho, uszy mi puchną”. Odsuwasz córkę od wózka i mówisz: „Co ty robisz? Jesteś niegrzeczna, jak będziesz się tak zachowywać, przestanę cię kochać”.

Pomocne wskazówki: To podstawowa zasada: krytykujemy złe zachowanie dziecka, ale nie samo dziecko. Nigdy nie mów do malucha, że jest niemądry, niegrzeczny, tylko „zachowałeś się niemądrze, niegrzecznie”. Zachowanie można zmienić, a gdy dziecko często słyszy, że jest głupie i niedobre, taka etykietka ukształtuje jego obraz siebie.

Reklama

W takiej sytuacji lepiej powiedzieć: „Kochanie, czemu tak się zachowałaś? Jesteś mądrą dziewczynką, a takie zachowanie jest zupełnie do ciebie niepodobne i nie chcę, by się powtórzyło”.

Nie wolno też warunkować miłości do malca. Najważniejszym elementem budowania poczucia wartości u dziecka jest bezwarunkowa miłość i akceptacja rodziców. Ono ma wiedzieć, że niezależnie od tego, co zrobi, jest kochane.

Wspierajmy, nie straszmy

Na placu zabaw twój 2-letni synek odważnie wspina się na zjeżdżalnię. Biegniesz do niego i krzyczysz: „Uważaj! Spadniesz i zrobisz sobie krzywdę!”.

Pomocne wskazówki. Bardzo ważne dla zyskania pewności siebie jest przekonanie, że można na sobie polegać. Ograniczanie dziecka i straszenie go może zaburzyć jego ciekawość świata i chęć sprawdzania własnych możliwości.

Kiedy jesteś na placu zabaw, nie krzycz „uważaj”, kiedy wchodzi na drabinkę, tylko wspieraj dziecko i zachęcaj mówiąc: „dasz radę”. Ostrzegaj malca tylko w sytuacjach, które naprawdę mu zagrażają.

Chwalmy za wysiłek, unikajmy krytyki

Twój trzylatek chce ci pomagać przy sprzątaniu. Wręczasz mu ściereczkę do wycierania kurzu. Widzisz, że robi to z zapałem, ale niedokładnie. „Źle to robisz. Daj ściereczkę, to poprawię. Zobacz, ile kurzu zostało” – mówisz.

Pomocne wskazówki. W ten sposób podcinasz dziecku skrzydła. Poczucie wartości to też zaufanie do własnych umiejętności. Obraz samego siebie kształtuje się w ciągu pierwszych 6 lat życia. Maluch strofowany, że wszystko robi źle, wyciąga wniosek, że to prawda i tak będzie myślał o sobie w przyszłości.

Doceniaj chęci i wysiłek malca, nie efekt. Zupełnie inaczej zabrzmi, gdy powiesz do synka: „Prawdziwy z ciebie mistrz. Ale czy mógłbyś jeszcze raz przetrzeć półkę, abym mogła zobaczyć, jak to się robi po mistrzowsku”. Synek będzie z siebie dumny i dalej chętny do pomocy. To od rodziców zależy, czy dziecko będzie wierzyło w siebie i w swoje możliwości, a w przyszłości odnosiło sukcesy.

Otwierajmy dziecko na innych

Twoja córeczka przebywa głównie z tobą i tatą. Dziadkowie wpadają rzadko, bo mieszkają daleko. Nie chodzisz z nią na plac zabaw, bo macie duży ogród, wiec prawie nie widuje innych dzieci. Za rok ma iść do przedszkola, a ty obawiasz się, że nie odnajdzie się w grupie rówieśników.

Pomocne wskazówki: Dziecko od małego powinno kontaktować się z wieloma osobami. Jeśli tego elementu zabraknie, może mu być trudniej przetrwać pierwsze, symboliczne oddzielenie od rodziców, jakim jest pójście do przedszkola. Postaraj się więc choć na godzinę zostawiać małą np. z przyjaciółką.

Zapraszaj do siebie znajomych z innymi dziećmi, by córka oswoiła się z towarzystwem rówieśników. Pojedź z nią na plac lub do sali zabaw, gdzie zetknie się z obcymi dziećmi. Tam odkryje, że nie tylko jej potrzeby są najważniejsze. Jeśli to zaniedbasz, to w przyszłości dziecko może mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów.

Zobacz również

  • Jeszcze niedawno mówiono, że dzieciom trzeba dostarczać dużo witamin C i A. Dziś to nieaktualne. Jak się okazuje, większość maluchów ma tych substancji pod dostatkiem, cierpi za to z powodu innych... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.