Reklama
  • Czwartek, 7 stycznia 2016 (11:05)

    Jak przygotować dziecko do bolesnych badań?

Moja 5-letnia córka ma problemy ze zdrowiem. Czekają ją badania, niektóre podobno bolesne. Zdaję sobie sprawę, że powinnam ją do nich przygotować, ale nie mam pojęcia, jak się do tego zabrać.

Reklama

1. Przed pierwszym badaniem uprzedź córeczkę, co ją czeka. Odpowiedz na wszystkie jej pytania, nawet jeśli wydadzą ci się bez znaczenia lub niezrozumiałe. Dzięki temu poczuje się pewniej.

2. Nie oszukuj jej, zapewniając, że zabieg nie boli. Powiedz, że będzie musiała chwilę pocierpieć, ale pan doktor postara się, by trwało to jak najkrócej. 

3. W czasie rozmowy staraj się ukryć emocje. Jeżeli dziecko zauważy, że jesteś przerażona, pomyśli, że spotka je wielka krzywda, i będzie się bało jeszcze bardziej. Natomiast twój spokój podziała na nie kojąco.

4. Pozwól dziecku zabrać na badania ulubioną przytulankę. W poczekalni postaraj się córkę czymś zająć. Możesz jej poczytać, opowiedzieć bajkę lub zachęcić do rysowania. Jeżeli to możliwe, wejdź z nią do gabinetu. W trakcie badania mów do niej, odwracaj uwagę, trzymaj za rękę.

5. Jeżeli nie możesz być z córką w gabinecie, zapewnij ją, że czekasz tuż za drzwiami. Powiedz, że rozstajecie się tylko na chwilę i wierzysz, że będzie dzielna. Możesz obiecać jej nagrodę, np. wycieczkę do zoo.

Życie na gorąco
Więcej na temat:dziecko | Dziecko | badania

Zobacz również

  • Jeszcze niedawno mówiono, że dzieciom trzeba dostarczać dużo witamin C i A. Dziś to nieaktualne. Jak się okazuje, większość maluchów ma tych substancji pod dostatkiem, cierpi za to z powodu innych... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.