Reklama
  • Wtorek, 17 grudnia 2013 (13:00)

    Jak podawać dziecku antybiotyk

Gdy infekcję wywołały bakterie i maluch ma np. anginę, zapalenie ucha, płuc albo układu moczowego, będzie potrzebny antybiotyk. Nigdy nie podawaj leków z poprzedniej kuracji, nawet jeśli dziecko ma podobne objawy. Leczenie antybiotykiem zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Antybiotyk zwalcza bakterie, nie wirusy. Dlatego kaszel i katar nie są wskazaniem do jego podania. Przeziębionemu maluszkowi pomogą naturalne metody leczenia, np. sok z malin, postawienie baniek czy nacierania.

Jak długo?

Reklama

Niemowlętom po szóstym miesiącu życia lekarz najczęściej przepisuje antybiotyki doustne. Natomiast gdy dziecko jest bardzo małe i ciężko choruje, np. ma zapalenie płuc, skuteczniejszy bywa lek dożylny. Lekarze najczęściej przepisują kurację pięcio- lub dziesięciodniową (u dzieci nie stosuje się tzw. trzydniówek). Podawaj lek dokładnie tyle dni, ile zaleci lekarz, nawet jeśli poprawa nastąpi wcześniej.

Ani mniej, ani więcej

Do odmierzania dawki używaj miarki dołączonej do lekarstwa (plastikowy dozownik lub strzykawka z podziałką). Wlewając lek na zwykłą łyżeczkę nie masz pewności, czy porcja jest odpowiednia. Nigdy nie rozcieńczaj antybiotyku, a do popijania podawaj wyłącznie wodę.

Gdy dziecko wymiotuje

Czasami zdarza się, że po podaniu leku dziecko zwymiotuje. Jeśli zdarzyło się to w ciągu godziny od podania, maluch powinien dostać powtórną, pełną dawkę antybiotyku.

Jeśli minęło około 3 godzin, lek miał czas wchłonąć się do organizmu i nie ma kłopotu.

Gdy maluch wymiotuje po każdej dawce, skontaktuj się z pediatrą – trzeba będzie wymienić antybiotyk lub podać go w innej postaci.

MAB

Uwaga!

Jeśli po podaniu antybiotyku u dziecka pojawi się wysypka, pokrzywka (bąble na czerwono-różowym tle) lub obrzęk, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem – to może być uczulenie. Lekarz wymieni antybiotyk. Zmiana leku będzie też potrzebna, gdy maluch ma biegunkę, jest senny, rozdrażniony i płacze.

Gdy pojawi się obrzęk języka lub duszność, natychmiast odstaw antybiotyk i wzywaj lekarza.

Wspomagaj

W trakcie kuracji i przez dwa tygodnie po jej zakończeniu podawaj dziecku probiotyki. Nie dawaj ich jednak równocześnie z antybiotykiem – zachowaj przynajmniej godzinny odstęp.

Zgodnie z zaleceniem lekarza możesz kupić preparaty w kapsułkach lub saszetkach – te drugie łatwiej podawać niemowlakowi, bo rozpuszczają się w wodzie.

Przez 2-3 tygodnie po chorobie dziecko będzie osłabione – lekarz może zalecić przyjmowanie witamin lub ziołowych preparatów (witaminy podawane w trakcie terapii oprócz wsparcia organizmu, pomogą też... bakteriom).

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Chcesz wzmocnić odporność malucha i zadbać o jego prawidłowy rozwój? Wpisz spacery w codzienny grafik dnia. Tylko ulewa i mróz -10 stopni C zwalniają Cię z obowiązku. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.