Reklama
  • Wtorek, 14 czerwca 2016 (08:00)

    Jak nauczyć dziecko ekologii

Chcielibyśmy z mężem, aby nasza 4-letnia córeczka w przyszłości miała szacunek dla środowiska naturalnego, kochała przyrodę i troszczyła się o nią. Jak ją tego nauczyć?

1 Starajcie się jak najczęściej zabierać córeczkę za miasto, do parku. Wspólnie obserwujcie zwierzęta, owady, ptaki, rośliny.

2 Zachęcajcie, by dziecko przyglądało się z bliska różnym stworzeniom. Np. połóżcie mu na dłoni biedronkę, uprzedzając, że to żywe stworzenie, z którym trzeba obchodzić się delikatnie, bo łatwo je skrzywdzić. Gdy córeczka obejrzy owada, zadbajcie, by puściła go wolno.

Reklama

3 Tłumaczcie, że każda roślina jest w przyrodzie pożyteczna, bo np. stanowi pokarm dla zwierząt. Dlatego nie należy bez potrzeby zrywać kwiatów, deptać trawników, łamać gałęzi drzew.

4 Uczcie córkę odpowiedniego zachowania w różnych miejscach. Przypominajcie, że np. w lesie nie wolno krzyczeć, bo to płoszy zwierzęta, niszczyć ptasich gniazd, rozgrzebywać mrowisk.

5 Włączcie dziecko w akcję segregowania śmieci. Jeśli np. wypije sok ze szklanej butelki, niech samo wrzuci ją do odpowiedniego pojemnika. Gdy na łące urządzacie sobie piknik, wytłumaczcie, dlaczego trzeba potem po sobie posprzątać.

Życie na gorąco
Więcej na temat:dziecko | Dziecko

Zobacz również

  • Jeszcze niedawno mówiono, że dzieciom trzeba dostarczać dużo witamin C i A. Dziś to nieaktualne. Jak się okazuje, większość maluchów ma tych substancji pod dostatkiem, cierpi za to z powodu innych... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.