Reklama
  • Poniedziałek, 29 lutego 2016 (08:00)

    Jak czytać bajki?

Moja 3-letnia córeczka lubi oglądać bajki tylko w telewizji. Gdy proponuję, że jej poczytam, odchodzi lub szybko się nudzi. Co zrobić, żeby w przyszłości czytała książki, a nie stała się telewizyjnym maniakiem?

1 Nie zmuszaj dziecka do słuchania bajek. Jeżeli akurat buduje wieżę z klocków lub jest zajęte czymś równie ciekawym, nie przerywaj mu zabawy. Poczekaj, aż skończy i dopiero wtedy zaproponuj opowieść.

2 Postaraj się wybierać bajki zgodne z zainteresowaniami dziecka. Np. jeśli córka lubi kucyki, poszukaj w księgarni książeczek z nimi. Wybieraj bajki z dobrym zakończeniem. Ze „strasznymi” poczekaj, aż będzie starsza.

Reklama

3 Czytaj wyraźnie i nie za szybko – tak, aby dziecko wszystko zrozumiało. Postaraj się, aby opowieść była ciekawa. Nie klep tekstu, ale np. zmieniaj głos, intonuj wyrazy, naśladuj głosy zwierząt. Rób odpowiednie miny. To zachęci córkę do czytania i sprawi, że później sama będzie prosiła o bajeczkę.

4 Staraj się prowokować córeczkę do pytań na temat treści bajki. Zawsze na nie odpowiadaj. To właśnie rozmowy zainspirowane bajkami najbardziej wpływają na wrażliwość dziecka.

5 Nie czytaj córce zbyt długo. Jednorazowo wystarczy 10, 15 minut. Najważniejsze, by słuchała uważnie i dobrze się przy tym bawiła.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Nie | czytać | bajki | czytanie

Zobacz również

  • Chcesz wzmocnić odporność malucha i zadbać o jego prawidłowy rozwój? Wpisz spacery w codzienny grafik dnia. Tylko ulewa i mróz -10 stopni C zwalniają Cię z obowiązku. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.