Reklama
  • Wtorek, 31 maja 2016 (13:05)

    Gdy maluch bije

Mam problem ze swoim 3-letnim synkiem. Jeśli mąż lub ja czegoś mu zabraniamy, próbuje nas bić. Jak na to reagować?

1. Ustal granice. Gdy malec cię uderzy, złap go za ręce i powiedz, patrząc prosto w oczy: „Nie wolno bić, bo to boli”. Ostrzeż go też, że jeśli jeszcze raz cię uderzy, dostanie karę, np. nie obejrzy bajki albo będzie siedział sam w pokoju przez 3 minuty. 

2. Bądź konsekwentna i stanowcza. Jeśli sytuacja się powtórzy, ukarz syna, choćby płakał i obiecywał, że to ostatni raz.

Reklama

3. Zachowaj powagę. Gdy dziecko podniesie na kogoś rękę, nie wybuchaj śmiechem, nawet jeśli to zabawnie wyglądało. Maluch gotów pomyśleć, że bicie to zabawa.

4. Nie oddawaj. Klaps zaszczepia w dziecku przekonanie, że można bić – ale tylko słabszych, i że konflikty najlepiej rozwiązuje się siłą. Nie ucz synka agresywnych zachowań.

5. Chwal za dobre zachowanie. Kiedy zauważysz, że maluch powstrzymał się od uderzenia, powiedz: „Widziałam, jak grzecznie się zachowałeś. Jestem z ciebie dumna”. 

6. Postaraj się jak najczęściej z synkiem rozmawiać i bawić się. Im więcej czasu mu poświęcisz, tym będzie pogodniejszy. A wtedy łatwiej mu będzie radzić sobie z wybuchami wściekłości.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Nie | maluch | 'Maluch' | "Maluch" | bicie

Zobacz również

  • Przedszkolak choruje częściej niż dorosły, bo jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni sprawny. Przed infekcjami trudno więc malucha uchronić, warto jednak wiedzieć, jak wspierać rozwój... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.