Reklama
  • Wtorek, 29 listopada 2016 (13:05)

    Gdy dziecku trzeba podać lekarstwo

Mój dwuletni synek musi regularnie brać lekarstwa. Jak go do tego zachęcić i co robić, gdy protestuje?

Reklama

1 Przede wszystkim nigdy nie działaj z zaskoczenia. Dziecko może się przestraszyć i zakrztusić. Niebezpieczne jest również oszukiwanie go, że lekarstwa to cukierki. Ty się odwrócisz, a maluch napełni nimi buzię.

2 Pobaw się z dzieckiem w podawanie lekarstw pluszakom. Możesz też odegrać rolę chorej mamy, której synek musi dać lekarstwo (czyli np. kompot na łyżeczce). Pokaż, że się boisz, potem przełam lęk i „wyzdrowiej”.

3 Zaangażuj synka do pomocy: zachęć, by wyjął lekarstwo z pudełeczka czy umył aplikator przed podaniem leku. Możesz też poprosić, aby ustawił minutnik, który da sygnał, że czas przyjąć kolejną dawkę leku.

4 Pozwól dziecku decydować o miejscu przyjęcia lekarstwa lub, jeśli to możliwe, o porze. Spytaj: „Chcesz połknąć tabletkę w swoim łóżeczku czy na kanapie? Siedząc u mamy na kolanach czy na krześle? Przed kąpielą czy po niej?”. W ten sposób dajesz dziecku sygnał, że jego zdanie jest ważne.

5 Gdy malec się wyrywa, utrudniając podanie leków, bądź cierpliwa. Odczekaj, aż się uspokoi i dopiero ponów próbę.

6 Nie szczędź dziecku pochwał za przyjęcie lekarstwa. Mów, że jest dzielnym chłopcem, a ty jesteś z niego bardzo dumna.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Mój 4-letni wnuczek uwielbia bawić się w żołnierzy. Gdy odbieram go z przedszkola, widzę jak z innymi chłopcami na niby strzela z karabinu i czołga się po podłodze jak żołnierz. Zwierzył mi się, że... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.