Reklama
  • Czwartek, 7 lipca 2016 (13:05)

    Dbaj o skórę dziecka podczas wakacji

Skóra dziecka może ulec poparzeniu już po 15 minutach opalania.

Tekst: Lucyna Pianko

Reklama

Lato może nasilać problemy ze skórą dziecka. Podczas wakacji może być ona narażona na rozmaite podrażnienia, bo styka się z czynnikami, z którymi na co dzień maluch nie ma do czynienia.

Na plaży

✣ Unikaj przebywania z dzieckiem w nasłonecznionych miejscach. Lekarze są zgodni co do tego, że maluchy do trzeciego roku życia nie mogą się opalać w ogóle. Z badań wynika bowiem, że dwukrotne poparzenie skóry w tym okresie życia aż dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka w późniejszym wieku.

Jeśli wychodzimy z dziećmi na plażę, zabierzmy ze sobą parasol i starajmy się, by przez większość czasu ba wiły się w jego cieniu.

Niezależnie od tego konieczne jest posmarowanie całej odsłoniętej skóry malucha kremem albo mleczkiem z filtrem.

Dla dzieci w tym wieku najlepsze są filtry mineralne, czyli te, które nie wnikają w skórę, a tworzą na niej warstwę odbijającą promienie słoneczne. W przypadku dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia, filtr taki musi mieć bezwzględnie wartość 50 SPV.

Jeśli chcesz mieć pewność, że kosmetyk, którego używasz, jest absolutnie bezpieczny, poszukaj takie go, który ma atest Instytutu Matki i Dziecka.

Na kąpielisku

✣ Dziecko uwielbia się kapać? Wybierając się z maluchem na basen, sprawdź, czy woda jest w nim chlorowana, czy ozonowana. Dla delikatnej skóry dziecka zdecydowanie lep szy jest ten drugi wariant, bo chlor może podrażniać skórę, a nawet uczulać. Jeśli woda jest chlorowana, dopilnuj, by po każdej kąpieli dziecko wzięło prysznic. Podobnie postępuj po kąpieli morskiej, bo sól zawarta w wodzie także może wywołać podrażnienia.

Na spacerze

✣ Gdy jest ciepło, nie ubieraj dziecka zbyt grubo. Gene ralna zasada: ubieraj je tak, jak samą siebie, bo nie dość, że w zbyt ciepłym ubranku będzie się źle czuło, to w efekcie przegrzania na jego skórze mogą się pojawić potówki i odparzenia.

Potówki to drobna wysypka – najczęściej pokrywająca okolice słabo wentylowane, np. pachwiny, fałdy skórne. Potówki nie są wielkim problemem, bo odpowiednio leczone znikają po 2-3 dniach. Żeby to przyspieszyć, przecierajmy miejsca, w których się pojawiły, gazą zamoczoną w naparze z rumianku, smarujmy maścią zawierającą cynk i starajmy się nie dopuścić, by dziecko ponownie się przegrzało.

Odparzenia (poznamy je po tym, że skóra jest miejscowo mocno zaczerwieniona, a czasem sączy się z niej płyn surowiczny) należy przede wszystkim zdezynfeko wać i osuszyć, a następnie posmarować specjalną maścią na odparzenia, która złagodzi ból, zapobiega nadkażeniu bakteryjnemu oraz przyspiesza gojenie.

Sprawdź, czy to nie AZS

✣ Mimo starannej pielęgnacji skóra twojego dziecka łuszczy się, jest zaczerwieniona, a maluch skarży się na jej swędzenie? To może być atopowe zapalnie skóry (choroba alergiczna). Że by to sprawdzić, powinnaś wybrać się z dzieckiem do dermatologa. Lekarz skieruje cię na konieczne badania, a jeśli okaże się, że to rzeczywiście atopia jest przyczyną problemów, zaleci odpowiednią leczniczą pielęgnację oraz kosmetyki wspierające proces leczenia atopowej skóry.

Olivia
Więcej na temat:dziecko | skóra dziecka | Dziecko | dzieci | skóra | to | odparzenia | lato | matki | skóry | t | O | O

Zobacz również

  • Chcesz wzmocnić odporność malucha i zadbać o jego prawidłowy rozwój? Wpisz spacery w codzienny grafik dnia. Tylko ulewa i mróz -10 stopni C zwalniają Cię z obowiązku. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.