Reklama
  • Środa, 3 lutego 2016 (15:05)

    Czyszczenie nosa dziecku

Moja 2-letnia córka często miewa katar, ale bardzo nie lubi czyścić nosa. Gdy tylko wyciągam chusteczkę, wpada w histerię, wyrywa się i nic z tego nie wychodzi. Co robić?

1 Ucz córeczkę samodzielnie czyścić nosek. Nie podchodź jednak do tego ze śmiertelną powagą. Pokaż jej, że nawet ta przykra czynność może być formą zabawy.

2 Bawcie się w nadmuchiwanie balona, zdmuchiwanie palących się świeczek, robienie baniek mydlanych. Gdy córeczka nauczy się dmuchać, zaproponuj jej podobne zabawy, tylko z wypuszczaniem powietrza przez nos.

Reklama

3 Wytłumacz córeczce, dlaczego należy czyścić nosek. Nie rób jej jednak długiego wykładu na temat infekcji czy bakterii. Powiedz po prostu, że jeśli się tego nie zrobi, dłużej się choruje. A wtedy, zamiast się bawić, trzeba leżeć w łóżku.

4 Gdy córka złapie katar, posadź ją na swoich kolanach, weź chusteczki higieniczne, zatkaj jedną dziurkę nosa i poproś, by dmuchnęła. Później to samo zrób z drugą dziurką.

5 Kiedy nosek jest już oczyszczony, pochwal córkę. A potem poproś, żeby głębiej odetchnęła. Dzięki temu odczuje, że czyszczenie noska rzeczywiście przynosi ulgę i nie będzie już tak bardzo wzbraniała się przed tą czynnością.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Moja 4-letnia wnusia uwielbia oglądać telewizję. Wraca z przedszkola i od razu zasiada przed ekranem. Boję się, że zostanie telemaniakiem. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.