Reklama
  • Poniedziałek, 12 września 2016 (08:00)

    Co robić, gdy dziecko nie chce spać

Usypianie mojej 2,5-letniej córeczki to koszmar. O ósmej jest już w piżamie, ale ani myśli spać. Skacze po łóżku, wychodzi z pokoju, domaga się picia, siku, przytulenia. W efekcie zasypia dopiero o dziesiątej albo i później.

1. Kiedy córka jest gotowa do spania, odprowadź ją do łóżka, przytul, ucałuj i życz dobrej nocy. Potem zgaś światło i wyjdź z pokoju.

2. Jeżeli dziecko przed snem chce ci powiedzieć „coś bardzo ważnego” (np. z kim bawiło się na placu zabaw albo jak ma na imię lala sąsiadki), zaproponuj: „Opowiesz mi o tym jutro, teraz jest pora spania”.

Reklama

3. Jeśli córeczka uparcie będzie do ciebie przychodziła, konsekwentnie odprowadzaj ją z powrotem. Bez słowa połóż do łóżka, przykryj kołdrą i wyjdź. Bądź stanowcza nawet wtedy, gdy zanosi się płaczem. Pamiętaj, że nie dzieje się jej krzywda, ona po prostu chce postawić na swoim.

4. Zaproponuj córce układ. Umów się z nią, że jeśli przez trzy kolejne noce położy się spać bez szaleństw, to zabierzesz ją np. na lody. Możesz się też z nią założyć, że nie potrafi grzecznie położyć się do łóżeczka. Stosowałam tę metodę nieraz i zapewniam, że jest skuteczna, bo maluch koniecznie chce wygrać.

5. Żeby wyeliminować ciągłe wycieczki po „ostatni” kubek soku, przytulenie, wizytę w łazience itd., wydaj dziecku przepustkę uprawniającą do jednego opuszczenia sypialni po godzinie ósmej. Po wykorzystaniu przepustki, kartonik ma trafić do ciebie.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Przedszkolak choruje częściej niż dorosły, bo jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni sprawny. Przed infekcjami trudno więc malucha uchronić, warto jednak wiedzieć, jak wspierać rozwój... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.