Jak zachęcić dzieci do czytania

Jak zachęcić dzieci do czytania

Jak zachęcić dzieci do czytania

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest czytanie w edukacji. Większość rodziców chce zachęcić swoje dzieci do czytania dla przyjemności. Każdy chce, aby jego dziecko czytało. Co więc zrobić, jeśli dziecko po prostu nie lubi czytać?

Naprawdę chcemy, aby nasze dzieci czytały, Cieszymy się, że możemy czytać z nimi książki. Oczywiście dobra umiejętność czytania może pomóc we wszystkich innych dziedzinach nauki. Poza tym wiemy, że literatura naprawdę wzbogaca nasze życie i pomaga nam zrozumieć świat. Czasami jednak mamy poczucie, że, że ten cel nie zostanie osiągnięty. Niejednokrotnie, wiele dzieci przez kilka pierwszych lat po prostu nie cieszy się książkami, które czyta.

Kiedy nasze dziecko potrafi dobrze czytać, ale nie chce czytać książek.

Czytanie przez dziecko w wczesnych latach może wymagać dużej mocy i koncentracji. Nawet jeśli wydaje się, że potrafią dobrze czytać, dzieci mogą niechętnie podchodzić do długich rozdziałów, ponieważ koncentracja jest po prostu męcząca. Jeśli wydaje się, że dziecko posiada umiejętności czytania, ale nie ma wytrzymałości na dłuższe książki, możemy poszukać książek z większą ilością obrazków lub z krótszymi rozdziałami.

Daje to dzieciom poczucie pewności siebie, dzięki któremu mogą skończyć książkę. Czytanie dłuższych rozdziałów oznacza, że dzieci również muszą z dnia na dzień śledzić historię, która może wymagać nieco większej dojrzałości i niekoniecznie jest związana z ich umiejętnościami czytania. Jest wspaniały sposób, aby im pomóc w tym przejściowym okresie.

Czytanie na głos

Czytanie książek z rozdziałami na głos pomaga dziecku rozwinąć dojrzałość potrzebną do przeczytania tych dłuższych książek. Kiedy zatrzymają się na końcu rozdziału, a następnie podejmą czytanie z powrotem następnego dnia, zapytajmy dziecko, czy pamięta, co się działo w całej historii. Zróbmy szybkie podsumowanie i zapytajmy, co według niego wydarzy się w następnym rozdziale. Te szybkie i łatwe pytania pomogą Naszemu dziecku zaangażować się w opowieść i nabrać dobrych nawyków czytania.

Czytanie dzieciom głośno pomaga im zafascynować się nowymi światami, które mogą odwiedzić, kiedy czytają. Odwiedzane przez dzieci w książkach światy  mogą zainspirować wiele gier i zabaw w domu. Często wychowujemy bohaterów książek i sytuacje, kiedy rozmawiamy o sprawach, z którymi mamy do czynienia w naszym życiu, np. kiedy doświadczyliśmy śmierci w rodzinie. Te wspomnienia i doświadczenia dają naszym dzieciom dodatkową motywację do odkrywania nowych światów poprzez czytanie bardziej wymagających książek.

Czytanie dobrych książek

Powiedzmy sobie, są książki, które kochamy i są książki, których nienawidzimy. Pomóżmy dziecku znaleźć książki, które kocha! Zapytajmy innych rodziców, które książki ich dzieci lubią, poprośmy bibliotekarza, przeczytajmy recenzje i opinie. I pozwólmy swoim dzieciom zrezygnować z książek, które im się nie podobają. Początkowo może to być dla nas trudne, ale to dobra rada.

Inne praktyczne kroki zachęcające do czytania

Oprócz inspirowania dzieci poprzez czytanie na głos i pomaganie im w wyborze odpowiednich książek do ich wieku i umiejętności czytania, istnieją inne praktyczne sposoby, które możesz wykorzystać, aby pomóc dzieciom stać się czytelnikami.

Ustawianie limitu czasu czytania

Zmuszanie dzieci do czytania przez określony czas nie jest najlepszym sposobem, ma jednak swoje zalety. Wyznaczenie czasu na czytanie pomaga zrozumieć wartość, jaką przypisujemy do czasu i czytania.

Limit czasu oglądania telewizji

Zbyt długi czas wyświetlania ekranu zakłóca nie tylko motywację dziecka do czytania, ale także jego zdolność do skupienia się na czytaniu. W sypialniach nie powinno być telewizorów. To sugestia pediatrów, psychologów i specjalistów od snu. Obecnie niejednokrotnie rezygnuje się z oglądania telewizji przed snem. Dzieci, które mają problemy ze spaniem, nie powinny oglądać telewizji  wieczorem. Światło z ekranów zakłóca naturalny proces zasypiania mózgu, lepiej więc sięgnąć do papierowych książek przed snem.

Niektórzy wydają się myśleć, że dzieci są albo naturalnie urodzonymi miłośnikami książek, albo nie. Jeśli dziecko nie lubi czytać, trzeba próbować. Może to być proces powolny, ale nie poddawajmy się.

Podsumowując, istnieje kilka różnych kroków, które możemy podjąć, aby zachęcić dziecko do czytania i cieszenia się tym. Łatwe kroki, takie jak ograniczenie czasu na telewizję i zarezerwowanie czasu na czytanie, poprawią ich umiejętności, podczas gdy czytanie na głos i tworzenie środowiska, w którym czytanie jest priorytetem, pomoże im prawdziwie pokochać książki.

admin

Wychowanie dziecka

No description. Please update your profile.