Czemu niemowlę wymiotuje po jedzeniu?

Czemu niemowlę wymiotuje po jedzeniu?

Czemu niemowlę wymiotuje po jedzeniu?

Wiele świeżo upieczonych mam może zastanawiać się, czemu niemowlę wymiotuje po jedzeniu. Płacząc domaga się karmienia, ale zaraz po nim pojawiają się wymioty. Okazuje się, że nie zawsze musi to oznaczać coś złego. Zarówno noworodki jak i niemowlęta w pierwszych miesiącach życia mogą mieć problemy z ulewaniem pokarmu.

Ulewaniem nazywamy niewielki wypływ nadtrawionej ilości pokarmu, która nie mieści się w małym żołądku niemowlaka. Taka sytuacja nie jest tożsama z wymiotami, gdyż pokarm nie wypływa pod ciśnieniem. Ulewaniem nie powinniśmy się martwić, gdyż spora część niemowlaków zachowuje się w ten sposób. Jeśli stanowiłoby to szczególnie duży problem, a dziecko jest już karmione mlekiem modyfikowanym, można poprosić pediatrę o zmianę mieszanki na takiej, która mocniej zagęszcza się w żołądku, co pozwala zmniejszyć ilość ulewanego pokarmu.

A co jeśli to nie jest ulewanie?

Jeśli pokarm wydostaje się z buzi malucha pod ciśnieniem i faktycznie przypomina to wymioty u dorosłego człowieka przede wszystkim należy obserwować dziecko. Może to być objawem niestrawności, w towarzystwie wymiotów mogą pojawić się też inne bóle, biegunka lub też gorączka. Wówczas najlepszym wyjściem jest wizyta u pediatry, tym bardziej, jeśli jest to zatrucie pokarmowe – niemowlęta mogą bardzo szybko się odwodnić.

admin

Wychowanie dziecka

No description. Please update your profile.